Kaucja, kompensata, faktoring – które wpłaty skutkują naliczeniem VAT
Zapłata lub zaliczka na poczet robót budowlanych nie zawsze uiszczana jest bezpośrednio przez nabywcę na rachunek bankowy wykonawcy lub gotówką do jego kasy. Mogą być wątpliwości, kiedy w takich wypadkach konieczne jest rozliczenie podatku
Z uzasadnień wyroków sądowych i interpretacji można odczytać, które ze sposobów rozliczeń pomiędzy kontrahentami skutkują powstaniem obowiązku podatkowego w VAT.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
Według ust. 14 tego artykułu przepis stosuje się również do usług przyjmowanych częściowo, których odbiór dokonywany jest na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Stosownie do ust. 15 otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Co z zaliczkami
Z orzecznictwa sądowego wynika, że w pojęciu zapłaty używanym w tych przepisach mieści się także każda przedpłata, zaliczka uiszczona na poczet robót (czyli obowiązek podatkowy dla zaliczki powstaje na mocy wskazanych przepisów, a nie na mocy art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
Według art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o VAT obrotem jest kwota należna (pomniejszona o VAT) obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy lub (w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011) osoby trzeciej oraz kwota otrzymanych zaliczek, przedpłat (pomniejszonych o VAT).
Czy i kiedy kaucja, kompensata, kwoty finansowane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta