Nie życzę ZUS rolnikom
Zapowiedzi premiera Tuska to kolejne potwierdzenie słynnego prawa Murphy’ego, że „ludzie postępują rozsądnie, dopiero gdy wszystkie inne możliwości zawiodą” – uważa ekspert Centrum im. Adama Smitha
Tym razem nie słuchałem exposé pana premiera Tuska. Po złych doświadczeniach sprzed czterech lat wolałem nie ryzykować. Ale „rynki finansowe" są podobno zachwycone. Więc przeczytałem stenogram. I używając języka jednego z byłych prezydentów, mogę powiedzieć, że w exposé były „plusy dodatnie i plusy ujemne".
Podwyższenie wieku emerytalnego, o czym mówiłem od dawna (szkoda, że pan premier wcześniej nie posłuchał), to „oczywista oczywistość". Kwotowa, a nie procentowa waloryzacja emerytur to także mój stary pomysł. Tylko dlaczego ma to być działanie „na jakiś czas"? Niech ten czas będzie jak najdłuższy – nastąpi spłaszczenie emerytur, co jest sposobem dochodzenia do emerytury obywatelskiej, czyli równej dla każdego. Bo emerytura jest świadczeniem ze strony państwa, więc nie ma powodu, żeby ją różnicować.
To, że płacimy różne składki emerytalne, nie ma znaczenia, bo de facto są to podatki celowe, a nie składki ubezpieczeniowe. Zresztą składki na ubezpieczenie zdrowotne też płacimy w różnej wysokości, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta