Skorzysta też zleceniobiorca
Obdarowanymi na święta mogą być osoby niebędące pracownikami, które też świadczą swoje usługi na rzecz firmy, lecz na innej podstawie niż stosunek pracy. Najczęściej chodzi o te związane z firmą umowami cywilnymi
W stosunku do osób zatrudnionych na umowę-zlecenie/o dzieło także można wykorzystać środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jeśli firma taki fundusz utworzyła. Może to być inny fundusz o charakterze socjalno-bytowym lub środki bieżące.
Firma posiadająca zfśs może przyznać określone w regulaminie funduszu rodzaje świadczeń także zleceniobiorcom. Fundusz ten nie jest adresowany wyłącznie do pracowników i członków ich rodzin, ale też do byłych pracowników emerytów i rencistów oraz ich rodzin.
Można nim objąć również inne osoby, w tym wykonawców umów cywilnych, wskazując je w regulaminie funduszu jako uprawnione do korzystania z pomocy socjalnej. Trzeba jednak pamiętać, aby przy rozdzielaniu świadczeń stosować odpowiednie kryteria, dotyczące sytuacji materialnej, życiowej, rodzinnej tych osób.
Działalność osobista
Przekazanie zleceniobiorcy prezentu, obojętnie pieniężnego czy rzeczowego, skutkuje powstaniem przychodu po jego stronie. A z tym wiąże się obowiązek dla płatnika w zakresie ustalenia zaliczki na podatek dochodowy oraz – w zależności od źródła sfinansowania – naliczenia składek na ZUS.
Przychodami u zleceniobiorców, tak jak u wszystkich podatników, są bowiem otrzymane lub postawione do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta