Niemiecka upadłość polską szansą
Prawo upadłościowe daje syndykowi kilka ważnych instrumentów przydatnych do uzdrowienia zakładu, które inwestorowi po jego przejęciu już nie przysługują
Niemieckie prawo upadłościowe ma na celu ratowanie upadłych zakładów i zarazem umożliwienie ich przejęcia przez inwestorów, a w efekcie dalsze prowadzenie przedsiębiorstwa.
Z tego powodu trudne położenie spółki może dla niej samej, jej załogi i dla zainteresowanych inwestorów być szansą. Szczególnie dla zagranicznych, w tym polskich firm przejęcie upadłego zakładu to wyjątkowa okazja, aby wejść na rynek niemiecki, zdobyć wdrożony już i uznany na rynku znak towarowy, skorzystać z patentów lub know-how i dążyć do efektów synergicznych.
Nabycie upadłego przedsiębiorstwa może okazać się doskonałą drogą do osiągnięcia tych celów. Decydujące znaczenie ma przy tym odpowiednie ustalenie zamierzonego kierunku już w czasie negocjacji z syndykiem masy upadłościowej. Niewyjaśnienie problemów upadłego zakładu przed jego przejęciem przez inwestora może doprowadzić do bardzo trudnych do rozwiązania sytuacji.
Analiza powodów
Każdy inwestor, który rozważa możliwość nabycia upadłego zakładu, musi mieć dobre rozeznanie przyczyn upadłości zakładu i jego podstawowych problemów. Właściwa odpowiedź bardzo rzadko brzmi: „bo były zarząd był niekompetentny, a ja jestem od nich mądrzejszy”. Analiza powinna być głębsza.
Trzeba pamiętać, że typowe przyczyny upadłości to:
• brak atrakcyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta