Startująca firma korzysta z preferencji
Różnica między tzw. małym ZUS, czyli możliwością opłacania składek w niższej wysokości, a tym normalnym wynosi blisko 500 zł. Nie wszyscy jednak uruchamiający biznes z tego skorzystają, a ponadto mają na to ograniczony czas
Początkujący przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. 415,80 zł) tylko przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe. Okres ten liczy się od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.
W 24 miesiącach
Ustawa z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus) mówi o „miesiącach kalendarzowych”. Dlatego ZUS przyjmuje, że jeśli przedsiębiorca rozpocznie działalność gospodarczą w trakcie miesiąca, to okres, w którym przysługuje mu prawo do małego ZUS, liczy się od początku następnego miesiąca kalendarzowego.
Przykład
Pani Ewa rozpoczęła działalność gospodarczą 14 listopada 2011.
W stosunku do niej nie zachodzą okoliczności wykluczające prawo do małego ZUS, dlatego zamierza opłacać składki społeczne od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Prawo do ich opłacania od takiej podstawy przysługuje jej od 14 listopada 2011 do końca listopada 2013. Również składki za listopad 2011 może naliczyć od obniżonej, preferencyjnej podstawy wymiaru.
Często początkujący przedsiębiorcy, którzy opłacają składki społeczne od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta