Pakiety medyczne – kto jest zobowiązany do uregulowania zaległej daniny
Z ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 jednoznacznie wynika, że fiskus może domagać się zaległego podatku od pakietów medycznych finansowanych przez firmy tylko od płatnika
Opodatkowanie pakietów medycznych to kwestia, która budzi ostatnio wiele kontrowersji. Do niedawna przedmiotem sporu była kwalifikacja wykupywanych przez pracodawców abonamentów medycznych jako nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Po uchwale pełnego składu Izby Finansowej NSA z 24 października 2011, w której sąd jednoznacznie stwierdził, że są one opodatkowanym przychodem i to już w momencie postawienia pakietów do dyspozycji pracowników, pojawiają się kolejne wątpliwości.
Od 2007 r. podatnik nie odpowiada
Praktyczną konsekwencją uchwały jest konieczność uregulowania zaległych danin. W większości przypadków pracodawcy, będący płatnikami PIT od wszelkich świadczeń na rzecz swoich pracowników, nie odprowadzali zaliczek na podatek dochodowy od wartości oferowanych pracownikom w ramach umowy o pracę abonamentów medycznych.
Praktyki takiej nie należy oceniać negatywnie, ponieważ z żadnego z przepisów prawa taki obowiązek nie wynika wprost. Jednocześnie podejście organów podatkowych zmieniało się z czasem, a orzecznictwo było niejednolite.
Pojawia się zatem pytanie: jak kształtuje się odpowiedzialność za nieuregulowane zobowiązania podatkowe w omawianej sytuacji? Kto – płatnik czy podatnik – powinien ponieść materialny ciężar zaległego podatku za pięć lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta