Płatna opieka nad 14-latkiem do dwóch tygodni w roku
Zasiłek opiekuńczy w ciągu roku można pobrać za 60 dni, gdy pieczy wymaga dziecko. Ale tylko na to, które nie ukończyło 14 roku życia
Po ukończeniu tego wieku dziecko nabywa status innego członka rodziny. A to oznacza znacznie krótszy okres, przez jaki przysługuje świadczenie z tytułu opieki nad nim podczas choroby.
- Pracownica wychowuje troje dzieci w wieku 4, 8 i 14 lat. W lutym, kwietniu i październiku br. wykorzystała 42 dni zasiłku opiekuńczego. Teraz przyniosła zwolnienie lekarskie na czas opieki na najstarszego syna od 28 listopada do 14 grudnia br. Problem w tym, że urodził się on 29 listopada 1997, czyli właśnie w tym roku ukończył 14 lat. Przez jaki okres możemy wypłacić zasiłek opiekuńczy? – pyta czytelnik.
O wypłatę zasiłku opiekuńczego mogą się starać nie tylko pracownicy, ale też inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno tym objętym obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikowi, członkowi spółdzielni), jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcy, osobie prowadzącej pozarolniczą działalność czy chałupnikowi).
Ze świadczenia tego korzysta ubezpieczony, który musi przerwać wykonywanie pracy z powodu zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny, jeśli w czasie choroby nie może on pozostać sam. Jedynie konieczność opieki nad dzieckiem, które nie ukończyło ośmiu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta