Sposób na potwierdzenie ekologicznego postępowania firmy
Przynależność do systemu EMAS jest gwarancją wiarygodności środowiskowej przedsiębiorców, organizacji i urzędów dla ich kontrahentów, administracji państwowej i opinii publicznej
EMAS to wciąż niezbyt popularny system zarządzania środowiskowego. Mogą go wdrażać przedsiębiorstwa, urzędy czy inne organizacje.
System jest propagowany przez Unię Europejską, ale trudny do spełnienia dla tych, którzy chcą w nim uczestniczyć. Według wielu przedsiębiorców dający zbyt mało w stosunku do nakładów na jego wdrożenie i ciągle mało rozpoznawalny. Poważnym problemem jest także to, że wizerunkowo EMAS wciąż przegrywa z dobrze rozpoznawalnym na całym świecie certyfikatem ISO 14001.
Na czym to polega
System EMAS (ang. Eco-Management and Audit Scheme) zakłada ciągłe doskonalenie działalności środowiskowej i osiąganie czegoś więcej niż tylko minimalnej zgodności z przepisami.
Podstawowe zasady EMAS określa rozporządzenie 761/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 marca 2001. System jest podobny do normy ISO 14001, ale jego wymagania wykraczają poza nią. Dlatego jako prawidłową można przyjąć kolejność: najpierw wdrożyć ISO 14001, a dopiero potem EMAS.
EMAS jest czymś w rodzaju znaku firmowego. Dotyczy firmy (organizacji), a nie wyrobu. Znakiem chwalić można się w siedzibie firmy (organizacji) czy w materiałach reklamowych, ale nie naklejając go na produkt, np. samochód czy puszkę z zielonym groszkiem.
Ten, kto chce uzyskać EMAS, musi postępować zgodnie z prawem. Przynależność do systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta