Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy już nie ma, nadal trzeba płacić

14 grudnia 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

Ponieważ upadłość przerywa bieg przedawnienia, fiskus zyskuje więcej czasu na ściągnięcie należności

Co więcej, jeśli postępowanie upadłościowe zostanie zakończone a nie wszystkie zaległe podatki uda się spłacić, fiskus może je nadal egzekwować.

Ma możliwość podejmowania działań zmierzających do ich przymusowego ściągnięcia. I to nie tylko od podatnika, ale także od osób trzecich, które w określonych sytuacjach ponoszą odpowiedzialność >patrz ramka.

Więcej czasu dla organów

Zobowiązania podatkowe przedawniają się – co do zasady – z upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W pewnych jednak sytuacjach, w tym przy ogłoszeniu upadłości, do przedawnienia tak szybko nie dojdzie.

Z art. 70 § 3 ordynacji podatkowej (dalej op) wynika bowiem, że bieg terminu przedawnienia przerywa ogłoszenie upadłości. Datą upadłości, w myśl przepisów prawa upadłościowego i naprawczego (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.; dalej pun), jest data wydania postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości (przy czym w orzecznictwie Sądu Najwyższego nie ma jednomyślności co do tego, czy o dacie ogłoszenia upadłości rozstrzyga początek czy koniec dnia, w którym takie postanowienie zapada).

Po przerwaniu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o ukończeniu postępowania upadłościowego. Czyli od tego momentu na nowo zaczyna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9106

Wydanie: 9106

Spis treści
Zamów abonament