Także z byłym pracownikiem trzeba się podzielić zwrotem składek
Nawet kilka lat po rozwiązaniu umowy o pracę byłemu zatrudnionemu trzeba zwrócić składki nienależnie pobrane z jego pensji. Może on ponadto rościć sobie prawo do odsetek za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia
- Otrzymaliśmy z ZUS informację o przekroczeniu w 2005 r. rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe naszej byłej pracownicy, co spowodowało nadpłatę tych składek, a jednocześnie niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy w takiej sytuacji powinniśmy potrącić podatek dochodowy? W jakiej wysokości nasza firma powinna zwrócić byłej pracownicy nadpłacone składki i czy przysługują jej odsetki? – pyta czytelnik.
Nadpłatę składki emerytalnej i rentowej należy wypłacić byłej pracownicy po pomniejszeniu jej o niedopłaconą kwotę składki zdrowotnej. Kwota zwrotu, przed odliczeniem różnicy w składce zdrowotnej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w miesiącu dokonania zwrotu (według wskaźników obowiązujących w roku wypłaty, a nie w roku, w którym doszło do przekroczenia). Zaliczkę na podatek należy jeszcze obniżyć o część składki zdrowotnej, która wówczas nie została odliczona wskutek przeoczenia rocznej kwoty ograniczenia.
W związku z wypłatą kwoty nadpłaconych składek płatnik ma obowiązek wystawić byłej pracownicy informację PIT-11, jako że uzyskała przychód ze stosunku pracy. Pracownica ma prawo domagać się wypłaty odsetek z tytułu opóźnienia w wypłacie części jej wynagrodzenia, które stanowią składki społeczne.
Skutki przekroczenia limitu
Roczna podstawa wymiaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta