Wołanie o Przymierze
Jak walczyć z futbolowym chuligaństwem
Wołanie o Przymierze
Burdy i ekscesy związane z ostatnimi meczami piłkarskimi w Poznaniu i Wrocławiu po raz kolejny zmuszają do postawienia pytania, jak długo jeszcze imprezy sportowe w kraju będą zagrożeniem dla zdrowia i życia normalnego kibica, który odważy się wybrać na stadion, czy nawet nie uczestniczącego w widowisku przeciętnego obywatela. Od 8 grudnia 1994 roku, kiedy polski minister sportu podpisał Konwencję nr 120 Rady Europy, potwierdzając niejako, że państwo czuje się odpowiedzialne za porządek na obiektach sportowych i zobowiązuje się do koordynowania poczynań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa uczestników imprez sportowych, pytania te zadają sobie również władze, nie poprzestając zresztą na samych pytaniach. Wydaje się jednak, że eskalacja stadionowego chamstwa i wandalizmu wyprzedza tempo wprowadzania rozwiązań instytucjonalnych.
Od ponad roku dr Józef Szewczyk, przewodniczący Zespołu do Spraw Bezpieczeństwa i Kultury Widowni Sportowej przy UKFiT, apeluje do wszystkich -- począwszy od organizacji sportowych, władz terenowych i samorządowych, poprzez Sejm, Senat, rząd RP, Kościół, a na mediach oraz całej sferze oświaty i wychowania skończywszy -- o "Wielkie Przymierze" na rzecz bezpiecznych i kulturalnych imprez sportowych w Polsce. Nie jest to wołanie na pustyni, ale też do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta