Strona cywilna w sprawie karnej
Prosto ze Strasburga
Strona cywilna w sprawie karnej
Marek Antoni Nowicki
Także sędziowie ze Strasburga nie prezentują jednolitego poglądu na temat zakresu praw pokrzywdzonych występujących jako strona cywilna w sprawachkarnych.
Sierpniowej nocy 1978 r. zabłąkana kula trafiła Niemca, który spał na dnie łodzi przycumowanej u południowych wybrzeży Korsyki. Po kilku miesiącach zmarł. Jeszcze tego samego dnia aresztowano księcia Wiktora Emanuela z Savoy, z którego broni pochodziła kula. Kilka tygodni później zapłacił on rodzinie pół miliona franków. Wlistopadzie 1979 r. Brigit Hamer, siostra zmarłego, i inni członkowie rodziny wystąpili z wnioskiem o dopuszczenie ich do sprawy w charakterze strony cywilnej. Postępowanie toczyło się jeszcze kilka lat z powodu wielu czynności śledczych oraz licznych przestojów. Prowadzili je kolejno trzej sędziowie śledczy. Trwało łącznie osiem i pół roku. Rozprawa w Izbie Oskarżeń Sądu Apelacyjnego w Bastii została wyznaczona na 30 września 1988 r. , a potem wielokrotnie odraczana. Izba Oskarżeń postanowiła w październiku 1989 r. postawić księcia Wiktora Emanuela przed sądem przysięgłych. Sąd Kasacyjny orzekł następnie o przekazaniu sprawy do Paryża. W listopadzie 1991 r. sąd przysięgłych skazał księcia na sześć miesięcy więzienia z zawieszeniem.
W skardze do Europejskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta