Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbyt wolna prywatyzacja

22 października 1996 | Ekonomia | AS AB

Banki w Europie Centralnej

Zbyt wolna prywatyzacja

Wiceminister finansów, Ryszard Pazura zapowiedział, że jako pierwszy ze znajdujących się jeszcze w rękach Skarbu Państwa banków prywatyzowany będzie Bank Handlowy, a potem Powszechny Bank Kredytowy i Bank Zachodni. Na odbywającym się wczoraj w Warszawie IV Międzynarodowym Forum Bankowo-Finansowym "bankowość i finanse -- doświadczenia Europy Centralnej" wiceminister finansów stwierdził także, że do 1999 roku Polska chce przyspieszyć prywatyzację i dokapitalizowanie banków.

Caio Koch-Weser, dyrektor zarządzający Banku Światowego podkreślił, że kraje Europy Środkowej mają osiągnięcia w dziedzinie prywatyzacji banków, ale wciąż na większości rynków państwo kontroluje ok. 60 proc. aktywów systemu bankowego. Konieczne jest przyspieszenie prywatyzacji, jeżeli banki mają pełnić rynkową rolę kredytodawcy. Zdaniem przedstawiciela Banku Światowego, konieczne jest także wzmocnienie nadzoru bankowego, który będzie w stanie skutecznie kontrolować jakość portfeli bankowych, a co za tym idzie jakość kredytowanych firm oraz finansowanych inwestycji. Caio Koch-Weser uważa, że problemem banków w Europie Środkowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 892

Spis treści
Zamów abonament