Interes narodowy
Za Odrą
Interes narodowy
Zasady, które rządzą przepływem pieniądza, są podobne do praw fizyki -- ciecze, także prąd elektryczny, płyną tam, gdzie napotykają na najmniejszy opór. Kapitał płynie tam, gdzie spodziewany jest największy zysk. Gromadzi się tam, gdzie przedsiębiorstwa mają największą swobodę i najmniej ograniczeń. Przestrzeń przestała się liczyć, podobnie jak stopień rozwoju gospodarczego poszczególnych krajów. Nowe potrzeby, wytwarzane przez wysoko rozwiniętą cywilizację Zachodu -- bo ta cywilizacja zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem potrzeb -- muszą być zaspokajane wszędzie, także tam, gdzie nie zaspokojono jeszcze potrzeb podstawowych. Rynek jest dziś wszędzie, w kalkulacjach producenckich bliskość rynku nie podlega już geograficznym ograniczeniom.
Jedynym elementem wykraczającym poza kalkulację kosztów i zysków -- jaki ma wpływ na rozstrzygnięcie, gdzie ulokowany zostanie kapitał -- jest stopień ryzyka politycznego. Ale i on ma coraz mniejsze znaczenie -- świadczy o tym rosnąca popularność wysoko oprocentowanych (10 proc. i więcej) pożyczek państwowych nie tylko takich krajów jak Argentyna, Afryka Południowa, Brazylia, Wenezuela czy Filipiny, ale również takich jak Słowacja i Rosja....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta