Tajemnica sprzed 47 lat
Co wiadomo o sekretnych porozumieniach Polski i Szwajcarii dotyczących majątku ofiar II wojny światowej
Tajemnica sprzed 47 lat
Czterdzieści siedem lat upłynęło od czasu, gdy komunistyczna Polska wynegocjowała umowy finansowe ze Szwajcarią. Szwajcarom zależało wówczas na rekompensatach za przedsiębiorstwa, które mieli na terenach Polski, znacjonalizowane przez polskie władze, ówczesnemu rządowi Polski -- na normalizacji stosunków ze Szwajcarią. Negocjatorom z naszej strony minister przemysłu Hilary Minc (faktycznie po Bierucie i Bermanie najważniejsza osoba w państwie) zalecał pełną kurtuazję i szybkie doprowadzenie do podpisania umowy.
Przy okazji podpisano tajny protokół, który mówi o przekazywaniu majątku obywateli polskich zdeponowanego w szwajcarskich bankach na rachunek rządu polskiego. Chodziło o "konta martwej ręki", czyli o rachunki tych osób, które zginęły lub zaginęły na wojnie, nie pozostawiając spadkobierców (w dużej części były to ofiary holocaustu) .
Tak więc w 1949 roku rządy Polski i Szwajcarii zadysponowały własnością ofiar zakończonej cztery lata wcześniej wojny. W dodatku pojawiły się przypuszczenia, że owe pieniądze mogły zostać zużyte na rekompensowanie Szwajcarom strat za ich majątek znacjonalizowany przez Polskę Ludową.
Blisko 90-letni Leon Kurowski jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta