Pośrednicy niepodatni na bankructwo
Fundusze powiernicze podstawą systemu bankowego
Pośrednicy niepodatni na bankructwo
Instytucje finansowe przyjmujące depozyty powinny być oceniane na podstawie zdolności wytrzymywania gwałtownych zmian koniunkturalnych i przeciwdziałania kryzysom, a także na podstawie skuteczności zaspokajania potrzeb kredytowych i transakcyjnych całej gospodarki. Pod tym względem banki bazujące na funduszach powierniczych zapewniają znacznie korzystniejsze wyniki. Dlatego właśnie bankom-funduszom należy poświęcić więcej uwagi, traktując je jako rozwiązanie alternatywne wobec istniejących instytucji bankowych i jako model ewolucji sektora finansowego po deregulacji.
Charakterystyka nowego reżimu bankowego
System bankowy bazujący na funduszach powierniczych stanowi alternatywną formę pośrednictwa finansowego. Rachunki w funduszach powierniczych funkcjonują na zasadach zbliżonych do stosowanych w bankach komercyjnych, umożliwiając wystawianie czeków oraz dokonywanie przelewów. Regulacje oddzielające bankowość komercyjną od inwestycyjnej, ubezpieczanie rachunków przez fundusze gwarancyjne, jak również operacje otwartego rynku nie są konieczne do zapewnienia stabilnego i wydajnie funkcjonującego systemu bankowo-finansowego.
Obecna struktura regulacji prawnych wykorzystuje fundusz gwarancyjny oraz zasadę "ostatecznego kredytodawcy" (bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta