Hybryda z rewolwerowcem
Struktura prawna i zarządzanie NFI
Hybryda z rewolwerowcem
Narodowe fundusze inwestycyjne nie są ani typowymi funduszami zamkniętymi, ani funduszami venture capital, mają raczej strukturę hybrydową. Do takiego wniosku doszli specjaliści od rynków kapitałowych oraz prawnicy podczas zorganizowanego przez Nicom seminarium poświęconego narodowym funduszom inwestycyjnym.
Zdaniem profesora Władysława Jermakowicza -- NFI jako fundusze typu venture capital powinny być właścicielami większej części akcji spółek, niż to jest obecnie (33 proc. ), po to, aby móc faktycznie przeprowadzać restrukturyzację. Ograniczenia te widać było w przypadku cementowni Małogoszcz, gdzie Lafarge dokonał de facto wrogiego przejęcia, kupując 27 proc. akcji od funduszy mniejszościowych "za plecami" funduszu wiodącego. Jak na tego typu fundusze, NFI mają też za dużo spółek w portfelu.
NFI, zdaniem Stanisława Kubielasa, nie mają charakteru funduszy wysokiego ryzyka również dlatego, że nie mogą podejmować w sposób nieskrępowany decyzji inwestycyjnych (wybierają lokaty ryzykowne, ale wysokodochodowe) , gdyż majątek został im przyporządkowany na początku i same fundusze oraz firmy zarządzające miały niewielką możliwość dokonania wyboru.
Z kolei jako fundusze pasywne, otwarte czy zamknięte, powinny mieć, zdaniem prof. Jermakowicza, mniejsze, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta