Projekt konstytucji i reforma centrum
Projekt konstytucji i reforma centrum
Komisja Konstytucyjna Zgromadzenia Narodowego przygotowując tekst jednolitego projektu Konstytucji RP stawała nieraz przed pytaniem: potwierdzać w nowej konstytucji istniejące rozwiązania prawnoustrojowe czy też odchodzić od nich, kształtując ustrój Rzeczpospolitej w sposób odmienny od dotychczasowego. Swoboda, jaką dysponuje Komisja ma oczywiście swoje granice. Granice takie wyznacza między innymi przywiązanie do pewnych utrwalonych w doktrynie prawa konstytucyjnego i polskiej tradycji państwowej instytucji i mechanizmów ustrojowych.
Długotrwałość funkcjonowania jakiś rozwiązań ustrojowych nie zawsze chroni je przed dążeniem do ich zniesienia lub poważnego przemodelowania. Tym bardziej może to grozić uregulowaniom całkiem świeżej daty, jeszcze nie okrzepłym i nie utrwalonym. Z drugiej jednak strony, w ich obronie podnosi się niekiedy argument, że nie po to zostały one w niedawnym czasie wprowadzone, by je dziś, zanim jeszcze okazały swoją przydatność, likwidować lub zasadniczo zmieniać.
Zasady reformy
W tej właśnie sytuacji znajdują się uregulowania składające się na reformę centrum rządowego. Komisja Konstytucyjna przygotowywała swój projekt niezależnie od prac nad tą reformą. Gdy idzie o postanowienia dotyczące pozycji rządu i poszczególnych ministrów, wprowadziła wprawdzie wiele nowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta