Racje nie do pogodzenia
W stosunkach polsko-rosyjskich najlepiej rozwijają się dziś kontakty gospodarcze. Dowodem na to jest szybki wzrost wzajemnych obrotów towarowych.
Racje nie do pogodzenia
Sławomir Popowski
Rozpoczynające się dziś w Moskwie rozmowy premiera Włodzimierza Cimoszewicza mogą okazać się trudniejsze niż oczekiwano. Nie chodzi tu o porozumienia, które w tych dniach zostaną podpisane w Moskwie. Z tym nie powinno być problemów. Umowy o ratownictwie morskim i lotniczym, a także protokół do umowy o wymianie kulturalnej zostały już wynegocjowane i leżą gotowe do podpisu. Więcej dyskusji może wywołać kwestia uregulowania wzajemnego zadłużenia, ale i w tym przypadku różnice zdań nie są na tyle duże, aby uniemożliwiały kompromis.
Tym, co najbardziej dzieli Polskę i Rosję, jest w dalszym ciągu sprawa poszerzenia NATO i naszego członkostwa w tej organizacji, a generalnie rzecz biorąc -- wizja porządku europejskiego i naszego w nim miejsca. Pod tym względem nic się nie zmieniło. Polska strategia zbliżenia z Unią Europejską i NATO nadal jest przyjmowana przez większość moskiewskich elit politycznych jako całkowicie sprzeczna z rosyjską racją stanu.
Asymetria
Należy też pamiętać, iż Rosja inaczej niż Polska postrzega swoją rolę na kontynencie -- mamy tu do czynienia z wyraźną asymetrią. Dla Warszawy -- jak pisze na łamach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta