Siedem grzechów głównych stażysty
Jak pracodawcy oceniają absolwentów
Siedem grzechów głównych stażysty
Absolwenci wyższych uczelni, którzy dziś zaczynają pracę zawodową, są zupełnie inni niż młodzież, z jaką jeszcze kilka lat temu mieli do czynienia pracodawcy. Dziś młodzi ludzie wiedzą, czego chcą, cenią się wysoko, są otwarci i komunikatywni, umieją przygotować profesjonalny życiorys i list motywacyjny. Ich poprzednicy bali się głośno wypowiadać swoje opinie, długo czuli się niepewnie w pierwszej pracy, słuchali przełożonych i wykonywali wszystkie ich polecenia. Dzisiejsi absolwenci potrafią się znacznie lepiej zaprezentować pracodawcy niż ich poprzednicy sprzed pięciu lat.
A jednak wiele firm przyznaje otwarcie, że nie zatrudnia absolwentów. Prócz zalet, pracodawcy dostrzegają bowiem także liczne wady młodych stażystów.
Na rynek pracy wkraczają jednak bardzo różni absolwenci i generalizowanie zarówno ich zalet, jak i wad może przyczyniać się do budowania niebezpiecznych stereotypów. Są pracodawcy, którzy bardzo cenią sobie właśnie absolwentów. Firmy konsultingowe, które tak chętnie ich zatrudniają, podkreślają, że cenią u młodych zwłaszcza otwartość na uczenie się, świeżość i brak negatywnych przyzwyczajeń, jakie występują u osób z doświadczeniem zawodowym.
Trudno jednak odmówić racji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta