Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagrożeni bankructwem

13 listopada 1996 | Ekonomia | JB

Strukturalne problemy japońskiej gospodarki

Zagrożeni bankructwem

-- Japonia pójdzie śladami Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych i w ciągu najbliższych pięciu lat w pełni zliberalizuje swój system finansowy -- zapowiedział na początku tygodnia premier Ryutaro Hashimoto. Zachodni specjaliści uważają, że aby podjąć tak drastyczne kroki konserwatywne władze w Tokio musiały po prostu zostać przyparte do muru. Ich zdaniem, po załamaniu się rynku nieruchomości na początku lat 90. , kolosalnych stratach banków komercyjnych, masowej delokalizacji produkcji do krajów Azji Południowo-Wschodniej, skandalu Sumitomo na rynku miedzi, a przede wszystkim trwającym już 4 lata zastoju gospodarczym Japonii groziłoby bankructwo, jeśli rząd nie zdecydowałby się na podjęcie zasadniczych reform strukturalnych.

Japońska gospodarka, choć nie jest już uważana za model rozwoju jak to było jeszcze 5 lat temu, wciąż pozostaje potężnym narzędziem wytwarzania dóbr. Dostarcza ona 17 proc. światowego dochodu i 65 proc. bogactwa Azji Południowo-Wschodniej. Co roku nadwyżka japońskiego rachunku bieżącego przekracza 100 mld USD, zaś zagraniczne aktywa kraju osiągają bilion dolarów. Wśród 10 największych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 910

Spis treści
Zamów abonament