Ślepy portfel dla polityka
Ślepy portfel dla polityka
Małgorzata Subotić, Tomasz Świderek
Najpóźniej 1 grudnia na polskim rynku usług finansowych pojawi się nowy produkt -- tzw. ślepy portfel. Nowa usługa finansowa przygotowana została z myślą o osobach, w tym politykach, które ze względów etycznych lub ograniczeń ustawowych nie powinny samodzielnie inwestować w papiery wartościowe. Politycy, z którymi rozmawiała "Rz", zarzekają się, że nie inwestują w papiery wartościowe, ale tylko część z nich jest zainteresowana ślepym portfelem; większość twierdzi, że nie ma żadnych oszczędności.
Nową usługę oferować będzie Pioneer Polski Dom Maklerski, który zaledwie kilka dni temu (31 października 1996 r. ) dostał zgodę Komisji Papierów Wartościowych na utworzenie pierwszego w naszym kraju ślepego portfela.
Ślepy portfel (ang. blind trust) , w którym wykwalifikowany powiernik zarządza majątkiem polityka, a często też jego najbliższej rodziny w czasie, gdy ten pełni ważną funkcję w państwie, jest rozwiązaniem często stosowanym w świecie zachodnim.
Ze względów etycznych
Usługa PPDM -- z mocy obowiązującej ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi -- ograniczy się do zarządzania portfelem złożonym z dopuszczonych do publicznego obrotu papierów wartościowych (akcje i obligacje) , a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta