Osadnicy dalej idą na Zachód
Polska – Niemcy | Wyludniony zachodni brzeg Odry i Nysy Łużyckiej przechodzi proces resłowianizacji
Polacy z pogranicza zasiedlają tereny na zachodnim brzegu Odry i Nysy Łużyckiej. Do Niemiec mieli jechać do pracy, a na noc wracać do domów w kraju. Jest odwrotnie.
34-letni Rafał Zieliński od roku każdego ranka wychodzi z mieszkania spółdzielczego w niemieckim Grambow pod Loecknitz w Meklemburgii, wsiada do forda focusa na polskich numerach i jedzie 20 km do pracy na drugą stronę Odry, do Szczecina. Jego żona Edyta swoim „polskim" audi A2 jedzie do szczecińskiej firmy, gdzie jest księgową. Najpierw jednak podwożą Kubę do niemieckiego przedszkola, a Kacpra do podstawówki w Loecknitz.
Tak jak Zielińscy, z domów od Pasewalk w Meklemburgii po Goerlitz w Saksonii-Anhalt do pracy w kraju jeżdżą tysiące Polaków. Od wejścia Polski do UE, a zwłaszcza gdy zniknęły kontrole graniczne, zasiedlają niemieckie pogranicze. Rok po otwarciu niemieckiego rynku pracy emigracyjna fala zarobkowa okazała się znacznie mniejsza od spodziewanej, ale fala przeprowadzek na niemiecki brzeg Odry i Nysy Łużyckiej nie maleje. Na koniec 2011 r. w przygranicznych landach mieszkało 16 tys. Polaków....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta