Prawica filosemicka
Polską prawicę zafascynował świat Żydów, a narastający konflikt izraelsko-palestyński coraz bardziej ją w tych sympatiach utwierdzał
W 2003 do prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego przyjechał Władysław Bartoszewski. Powiedział mu, że zbliża się 60. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto (łódzkiego getta) i poprosił, żeby zaprosić na jej obchody ludzi, którzy przeżyli to wydarzenie, bo dla nich może to być ostatnia okazja. W mieście mającym etykietkę antysemickiego prawie nikt wcześniej nie obchodził rocznicy tej tragedii. Niemal nikt nie pamiętał o zamordowanych przez Niemców 250 tysiącach Żydów.
Rok później prawicowy polityk, szef Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, ściągnął do Łodzi kilka tysięcy Żydów. W miesiącach poprzedzających uroczystości odbył 100 spotkań z różnymi środowiskami, by przygotować ich na wydarzenie. „Chciałem tę rocznicę przejść z całym miastem. Uznałem, że to wielkie wyzwanie moralne. Bo zbrodnia zdarzyła się obok nas. Kiedy jest kat, ofiara i świadek, to świadek ma dwa wyjścia. Albo milczy i wtedy staje po stronie kata, albo krzyczy razem z ofiarą. Naszym obowiązkiem jest krzyczeć. Nie ma trzeciej drogi" – opowiadał kilka lat temu.
Prezydent Łodzi odbudował stację Radegast (Radogoszcz), z której Żydzi odjeżdżali do Chełmna. W 2004 roku odbyło się ponad 100 imprez, wystaw, koncertów, spotkań, happeningów. Kropiwnicki bardzo się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta