Jeśli nie masz na wpis, musisz poprosić o pomoc
Podatnik, który nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych, może wnioskować o zwolnienie. Może się też starać o darmowego pełnomocnika
Jeśli podatnik nie ma środków na uiszczenie kosztów sądowych, może poprosić o pomoc. Jednak to, czy jego wniosek zostanie uwzględniony, zależy od jego sytuacji majątkowej.
Zasady przyznawania zwolnienia od kosztów sądowych (tzw. prawo pomocy) określają szczegółowo przepisy ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wynika z nich, że podatnikowi na jego wniosek może być przyznane prawo pomocy (wniosek można złożyć przed wszczęciem postępowania lub w toku i nie podlega on opłatom sądowym).
Na co można liczyć
Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Może być przyznane w zakresie całkowitym (wtedy podatnik nie ponosi kosztów sądowych, a dodatkowo może liczyć na darmowego adwokata, radcę prawnego lub doradcę podatkowego) lub częściowym (obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków albo obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego).
To, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo pomocy, zależy od tego, czy wnioskuje o nie osoba fizyczna czy prawna. W każdym jednak przypadku należy pamiętać, co podkreślane jest w orzecznictwie sądowym, że przyznanie prawa pomocy ma charakter...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta