Zamawiający może prosić tylko raz o przedłużenie terminu
Nie jest dopuszczalne przerwanie okresu związania ofertą i po przerwie ponowne jego ustanowienie
Wykonawca, składając ofertę w postępowaniu przetargowym, pozostaje nią związany przez termin wyznaczony w ustawie z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą pzp”.
Jest to termin, w którym nie może on zwolnić się z obowiązku zawarcia umowy na warunkach przedstawionych w ofercie. Zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy pzp wykonawca jest związany ofertą do upływu terminu określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, jednak nie dłużej niż:
∑ 30 dni – jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8;
∑ 90 dni – jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 20 mln euro, a dla dostaw lub usług - 10 mln euro; )
∑ 60 dni – jeżeli wartość zamówienia jest inna niż określona w pkt 1 i 2.
Ustawodawca wprowadził więc sztywne terminy, formułując zasadę, że okres związania ofertą wynosi odpowiednio 30, 60, 90 dni. Dopiero w art. 85 ust. 2 ustawy pzp ustalono możliwość przedłużenia tego terminu na „inny oznaczony okres”.
Prawidłowe określenie początku biegu terminu związania ofertą ma istotne znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia określenia ważności wadium w danym postępowaniu, wówczas gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta