Szef musi ujawnić wykaz osób
Konsultacja wypowiedzenia jest konieczna także wtedy, gdy organizacja związkowa nie przekazała listy pracowników korzystających z jej obrony. Jednak pytanie o zgodę na rozstanie może łamać prawo
Od dawna sprawdzanie, czy pracownika, któremu szef zamierza wymówić angaż, chronią związki zawodowe, rodzi problemy. Orzecznictwo nie było w tej sprawie jednolite. Raz Sąd Najwyższy uznawał, że to związki muszą dbać o aktualizację listy chronionych, innym razem stwierdzał, że pytanie należy ponawiać przy każdym wymówieniu.
Trudna współpraca
O zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony szef powinien powiadomić na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową (zoz), podając przyczynę uzasadniającą rozstanie.
Tak stanowi art. 38 kodeksu pracy. Opiniodawczy udział organizacji dotyczy także rozwiąza-nia angażu bez wypowiedzenia (art. 52 § 3 i art. 53 § 4 k.p.) i odrzucenia sprzeciwu pracownika od kary porządkowej (art. 112 § 1 k.p.).
Przewidziane są także przypadki wymogu zgody zoz, co np. dotyczy rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z pracownicą w ciąży lub korzystającą z urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 k.p.) i wypowiedzenia oraz rozwiązania umowy z działaczem związkowym (art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, tekst jedn. DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o z.z.).
Aby pracodawca dochował współdziałania z zoz w sprawach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta