Na jakie roszczenia deweloper powinien być przygotowany
Gdy przedsiębiorca budowlany nie wykona swoich obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej to musi się liczyć z podjęciem przez nabywcę mieszkania czy domu działań prawnych. Jakie one mogą być?
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego weszła w życie 29 kwietnia 2012 r. (dalej: ustawa).
Generalnie reguluje ona ochronę nabytego prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, prawa własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, albo prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, wraz z prawem własności domu jednorodzinnego posadowionego na tej nieruchomości i stanowiącego odrębną nieruchomość.
Akt ten wprowadza do polskiego porządku prawnego nową umowę nazwaną – umową deweloperską – która kreuje zarazem prawa i obowiązki jej stron, czyli nabywcy i dewelopera.
Ustawa zawiera nie tylko definicję legalną umowy deweloperskiej, ale także zawiera katalog minimalnych postanowień, które powinny się w niej znaleźć. Już sam jej tytuł zdaje się sugerować, że zasada równości stron stosunku prywatnoprawnego została w sposób zamierzony zachwiana przez prawodawcę. Przyznał on bowiem nabywcy, którym jest wyłącznie osoba fizyczna, szereg gwarancji i środków ochrony jej praw.
Nie sposób przyjąć, że każdorazowo w praktyce gospodarczej sposób wykonania umowy przez dewelopera spotka się z aprobatą nabywcy.
Nie zawsze też będzie tak, że deweloper wykona umowę deweloperską. W takiej sytuacji, niezależnie od przyznanych przez banki czy instytucje ubezpieczeniowe gwarancji na rzecz nabywcy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta