Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy uważa się, że kontrakt nie został zawarty

25 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Wydra
źródło: Rzeczpospolita

Umowa deweloperska powinna określać warunki odstąpienia od niej przez strony

Zasadniczo, podstawy odstąpienia określone są w art. 29 ustawy. Są one rozwinięciem przesłanek odstąpienia od umowy wzajemnej, określonych w art. 492 i 493 kc. Tym samym, ustawa poszerza katalog podstaw odstąpienia, określonych w kodeksie cywilnym.

Po stronie nabywcy odstąpienie może mieć miejsce z powodu niezawarcia w umowie elementów koniecznych (jest to rozwiązanie naruszające zasadę równości stron, bo deweloper może ponieść konsekwencje niestaranności nabywcy, który nierzadko ma wpływ na redakcję i treść umowy deweloperskiej, a który nie zauważył, że nie zawiera ona wszystkich koniecznych elementów), przyczyn dotyczących prospektu informacyjnego oraz naruszenia przez dewelopera terminu przeniesienia prawa, które przysługuje nabywcy.

I tu jednak ustawa nakłada na nabywcę obowiązek uprzedniego wyznaczenia deweloperowi dodatkowego, 120-dniowego, terminu przeniesienia prawa, pod rygorem zaktualizowania uprawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9292

Wydanie: 9292

Spis treści
Zamów abonament