Rekompensaty za błąd nie można rozliczyć
Odszkodowanie nie jest kosztem uzyskania przychodu, gdy konieczność jego zapłaty wynika z nieważności umowy, która spowodowana została niezachowaniem należytej staranności
Tak orzekł WSA w Warszwie 10 lipca 2012 r. (III SA/Wa 3184/11). W 2002 r. spółka objęła udziały w swojej spółce zależnej E i pokryła je aportem w postaci praw własności nieruchomości oraz użytkowania wieczystego (będących elementem zorganizowanej części przedsiębiorstwa).
W momencie zawierania umów obie spółki były cudzoziemcami w rozumieniu ustawy z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Otrzymująca aport spółka miała możliwość powzięcia o tym wiedzy. W związku z nieuzyskaniem odpowiedniego zezwolenia MSWiA zawarte umowy były nieważne. Strony porozumiały się co do wzajemnych rozliczeń w związku z nieważnością przeniesienia praw do nieruchomości. Spółka E wypłaciła skarżącej wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości, z kolei skarżąca wypłaciła spółce E odszkodowanie.
Spółka zwróciła się z pytaniem: czy odszkodowanie zapłacone spółce E przez spółkę w związku z koniecznością zapłaty przez spółkę E czynszu za użytkowanie jest kosztem uzyskania przychodów?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta