Umowa jest ważna, choć tak naprawdę nie o pracę chodziło
Jeśli istniał stosunek pracy, to ZUS nie może uznać zatrudnienia za fikcyjne, nawet jeśli zostało podjęte wyłącznie w celu uzyskania ubezpieczenia. Nie można wtedy mówić o zerwaniu angażu dla pozoru
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest określenie, czy osoba zawierająca umowę o pracę w celu uzyskania świadczeń z ubezpieczeń społecznych, takich jak zasiłek chorobowy, macierzyński czy emerytura, podlega ubezpieczeniom społecznym.
W takiej sytuacji ZUS zwykle twierdzi, że kontrakt jest nieważny. Zdaniem urzędu nie może stanowić podstawy do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, a w konsekwencji nie daje prawa do żadnych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jednak to nie zawsze jest prawda.
Pracowniczy status
Osoby fizyczne, które na obszarze Polski są pracownikami, objęte są obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Zasada ta nie dotyczy jedynie prokuratorów. Tak wskazuje art. 6 ust. 1 i art. 13 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.)
Za pracownika uważa się przy tym nie tylko osobę pozostającą w stosunku pracy, ale też taką, która wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo też umowy o dzieło, jeżeli:
- zawarła ją z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub
- w ramach takiego kontraktu wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta