Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magazyn konsygnacyjny nie dla firm handlowych

14 sierpnia 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Gogola

Zagraniczny dostawca polskiego przedsiębiorstwa produkcyjnego lub usługowego może sprowadzić towary do Polski i opóźnić rozliczenie VAT przez polską firmę do momentu ich pobrania. W tym celu trzeba spełnić wiele formalności

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują w VAT przepisy określające szczególne zasady rozliczania wewnątrzwspólnotowych nabyć oraz dostaw towarów poprzez magazyn konsygnacyjny. Wprowadziły one znaczne ułatwienie przez uznanie, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie pobierania towarów, a nie wprowadzenia do magazynu.

Co to jest

Magazyn konsygnacyjny oznacza wyodrębnione u polskiego podatnika zarejestrowanego do transakcji wewnątrzwspólnotowych (jako podatnika VAT UE) miejsce przechowywania na terytorium Polski towarów należących do podatnika podatku od wartości dodanej (podatnika z innego kraju unijnego), które są przemieszczone przez niego lub na jego rzecz z terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska do tego miejsca, z którego podatnik VAT UE je pobiera.

Polski podatnik prowadzi magazyn, przechowuje towary i pobiera je. Co istotne, przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel następuje w momencie ich pobrania. Wprowadzenie towaru do magazynu jest obojętne podatkowo (art. 2 pkt 27c ustawy o VAT).

Aby można było mówić o magazynie konsygnacyjnym, prowadzący magazyn musi być nabywcą towarów i tylko on może pobierać je z magazynu. Magazyn nie może być zatem prowadzony przez podmiot trzeci.

Ponadto towary muszą być przemieszczane tylko przez podatnika podatku od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9309

Wydanie: 9309

Spis treści
Zamów abonament