Wykorzystywanie sekretów spółki uzyskanych podczas badania jej finansów
Emitent jest uprawniony do przekazania informacji poufnych przed ich opublikowaniem m.in. podmiotom, z którymi prowadzi negocjacje
Członkowie zarządu emitenta mogą w określonych sytuacjach i pod pewnymi warunkami przekazać informacje poufne podmiotowi zainteresowanemu nabyciem spółki, nie naruszając jednocześnie przepisów zakazujących ich ujawniania. Natomiast podmiot uzyskujący takie informacje może nabyć akcje spółki, której informacje dotyczą, bez narażania się na zarzut wykorzystania informacji poufnych.
Na fali światowego kryzysu ekonomicznego coraz więcej inwestorów decyduje się na transakcje M&A, widząc w nich szczególne okazje. Coraz częściej dochodzi więc do nabycia znacznych pakietów akcji spółek publicznych, a zgodnie z panującą praktyką większość takich transakcji poprzedzana jest tzw. due diligence, czyli kompleksowym badaniem stanu finansowego i prawnego nabywanej spółki.
Polskie prawo nie definiuje kategorii due diligence, ale w krajowej praktyce badania te są coraz częściej stosowane. Proces due diligence budzi jednak sporo wątpliwości członków zarządów spółek publicznych wyrażających obawy, że w toku badania może dojść do niezgodnego z prawem ujawnienia informacji poufnych.
Podmioty zainteresowane przejęciem spółki publicznej obawiają się zaś, że wykorzystanie informacji uzyskanych w trakcie badania due diligence może prowadzić do zabronionego wykorzystania informacji poufnych (insider trading), uniemożliwiającego w praktyce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta