Strefa euro przetrwa
Strefa euro się nie rozpadnie, żaden kraj jej nie opuści, a w ciągu następnej dekady wręcz się rozszerzy o nowych członków, choć niekoniecznie będzie to Polska
Sytuacja gospodarcza na świecie dramatycznie się pogarsza (co po publikacji danych za ostatni kwartał zaczęliśmy realnie odczuwać też w Polsce), a wraz z tym zwiększyły się obawy o możliwość rozpadu strefy euro. Finlandia ogłosiła przygotowanie planu awaryjnego na ten wypadek, Citibank podwyższył szacunek prawdopodobieństwa wyjścia Grecji ze strefy euro w 2013 roku na 90 proc., w Polsce wiele osób przestrzega przed takim scenariuszem.
Obawy te – choć w pełni zrozumiałe – nie zmaterializują się.
Bankructwa w ramach eurolandu
To prawda, że druga fala kryzysu się nasila i będzie coraz gorzej. Mimo to podstawowy scenariusz rozwoju sytuacji w strefie euro jest następujący: strefa euro się nie rozpadnie, żaden kraj strefy nie opuści, w ciągu następnej dekady strefa euro się rozszerzy o nowych członków (choć niekoniecznie będzie to Polska). W najbliższej przyszłości niemal na pewno nastąpią bankructwa niektórych krajów członkowskich, ale odbędą się one w ramach strefy euro.
Teza ta wydaje się dzisiaj kontrowersyjna, więc postaram się ją uzasadnić. Przemawia za nią przynajmniej sześć powodów.
Pomimo ogromnych ciężarów większość greckiego społeczeństwa jest za utrzymaniem euro
Po pierwsze, interes...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta