Usuwanie wentyla
Z jednej strony państwo przekonuje, że będzie robić wszystko, by chronić obywateli przed ryzykiem finansowym, a z drugiej ci sami urzędnicy proponują coś przeciwnego – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Urzędnicy państwowi odpowiedzialni za finanse pogubili się ostatnio w tym, co powinni regulować, nadzorować i o czyje dobro mają dbać. Utwierdza mnie w tym przekonaniu nie tylko przypadek Amber Gold, ale też wypowiedź szefa KNF Andrzej Jakubiaka na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Kredytów, ile wlezie
Szef KNF zapowiedział kilka dni temu poluzowanie zasad udzielania kredytów gotówkowych i hipotecznych (rekomendacje T i S). W zarysie obie te rekomendacje mają na celu ograniczyć ryzyko udzielania kredytów przez banki oraz ryzyko ich brania przez konsumentów.
Tych drugich trzeba chronić, bo niejednokrotnie zadłużają się po kres swoich możliwości finansowych (a czasami nawet trochę bardziej), a banki, jak pokazały dobitnie ostatnie lata, najchętniej udzieliłby jak najwięcej kredytów, dbając przede wszystkim o wynik finansowy. Problem niewypłacalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta