Zasądzony dla prawnika zwrot kosztów zastępstwa jest kwotą brutto
W świetle ustawy o VAT wynagrodzenie radcy prawnego uzyskane na podstawie umowy cywilnoprawnej z tytułu zastępstwa procesowego jest obrotem, a zatem zawiera w sobie podatek od towarów i usług
- Radca prawny prowadzi kancelarię prawną i jest podatnikiem VAT. Podpisał umowę na wykonywanie obsługi prawnej spółki z o.o. Obsługa ta polega na opiniowaniu spraw bieżących, przygotowywaniu projektów umów i pism, na konsultacjach ustnych oraz na wykonywaniu zastępstwa procesowego spółki przed sądami. Za świadczenie tych usług ustalono wynagrodzenie ryczałtowe powiększone o 23 proc. VAT oraz zwrot zasądzonych kosztów sądowych z tytułu zastępstwa procesowego, po ich wyegzekwowaniu od dłużnika. Zwrot kosztów zastępstwa następuje po wystawieniu na spółkę faktury VAT przez kancelarię. Czy fakturując na spółkę zwrot kosztów zastępstwa procesowego w kwocie zasądzonej, radca prawny, który jest podatnikiem VAT, prawidłowo dolicza 23 proc. VAT? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W świetle brzmienia art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Decyduje odpłatność
Ustawa o VAT nie wskazuje, co należy rozumieć pod pojęciem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta