Co się zmieni w mechanizmie odwrotnego obciążenia
Jeżeli zagraniczny kontrahent dostarczający towar będzie zarejestrowany w Polsce, to od 1 kwietnia będzie musiał rozliczyć podatek należny od dostawy krajowej
Nowelizacja ustawy o VAT wchodząca w życie 1 kwietnia 2013 r. zmienia m.in. brzmienie art. 17 tej ustawy. Przepis ten określa podatników w przypadku importu towarów i usług, nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów, dostawy krajowej towarów, dla których zobowiązanym do rozliczenia VAT, zamiast dostawcy, jest ich nabywca. W tych sytuacjach ma zastosowanie tzw. mechanizm odwrotnego obciążenia (ang. reverse charge mechanism).
Brzmienie art. 17 ustawy o VAT będzie zmienione, ale faktycznie większość tych zmian ma charakter doprecyzowujący. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o VAT możemy przeczytać, że „dla uporządkowania i lepszej czytelności zawartych w art. 17 ustawy o VAT regulacji dokonano przebudowy tego artykułu w sposób niepowodujący, co do zasady, zmian merytorycznych".
Na zasadach ogólnych
Jest jednak jedna ważna zmiana merytoryczna. Dotyczy ona dostawy krajowej dokonanej przez zagranicznego przedsiębiorcę, dla której podatnikiem jest nabywca.
Obecnie nabywca musi rozliczyć podatek od dostawy dokonanej przez przedsiębiorcę, który nie ma siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, bez względu na to, czy ten dostawca jest zarejestrowany dla potrzeb VAT w Polsce, czy też nie. Od 1 kwietnia, jeżeli zagraniczny dostawca będzie zarejestrowany w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta