Jakie są zasady ochrony prawnej bazy danych stworzonej w firmie
Wytwórca zbioru informacji, podobnie jak w przypadku wytworzenia innych dzieł, ma wyłączne prawo jego wtórnego wykorzystania w każdym zakresie lub pobierania z niego poszczególnych elementów. Ma także prawo go sprzedać lub licencjonować i korzystać z dochodów ze sprzedaży jego kopii
Baza danych oznacza zbiór danych lub jakichkolwiek innych materiałów i elementów zgromadzonych według określonej systematyki lub metody, indywidualnie dostępnych w jakikolwiek sposób, w tym środkami elektronicznymi, wymagający istotnego, co do jakości lub ilości, nakładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, weryfikacji lub prezentacji jego zawartości. Definicja ta pochodzi z ustawy z 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Dziś codziennie spotykamy się z bazami danych zawierającymi często ważne informacje. Jednocześnie praktycznie każdy z nas jest twórcą różnego rodzaju bardziej lub mniej usystematyzowanych zbiorów danych. Z kolei wiele firm zajmuje się tylko i wyłącznie działalnością gospodarczą polegającą na wytwarzaniu i sprzedawaniu baz danych. Są one bardzo cennym aktywem dla wielu kontrahentów. Dlatego też istnieją pokusy ich nielegalnego pozyskiwania lub kopiowania.
Ponadto jeśli bazy danych spełniają cechy utworu (każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia), podlegają także ochronie wynikającej z ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Warto także pamiętać, że zupełnie odmiennym regulacjom podlegają bazy danych z zakresu ochrony zdrowia. Ich funkcjonowanie reguluje ustawa z 28 kwietnia 2011 r. o systemie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta