Większa jawność przy zamówieniach wojskowych
W przetargach obronnych zamawiający nie będą mogli stosować trybu nieograniczonego. Więcej niż w zwykłym postępowaniu będą mieli powodów do wykluczenia wykonawców.
20 lutego 2013 r. weszła w życie ustawa z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi (dalej „ustawa zmieniająca").
Implementuje ona tzw. dyrektywę obronną (tj. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z 13.7.2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE).
Ustawa zmieniająca wprowadziła, między innymi, szczególne zasady udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa. Nowe regulacje mają przyczynić się do wzmocnienia potencjału polskiego przemysłu obronnego, zapewnić racjonalizację wydatków publicznych w ramach zakupów o charakterze newralgicznym oraz zwiększyć przejrzystość udzielania zamówień w zakresie obronności i bezpieczeństwa.
Jakie wyłączenia
Dotychczas, przy udzielaniu zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa, zamawiający zwykle korzystali z ogólnych wyłączeń od stosowania ustawy prawo zamówień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta