Obowiązek zapłaty kary umownej nie musi być poważnym wykroczeniem
Wyrok | Polska przesłanka wykluczenia z przetargów jest zbyt szeroka w porównaniu z przepisami dyrektyw unijnych – orzekł Trybunał Sprawiedliwości. Nowelizacja ustawy obowiązująca od 20 lutego wprowadza kolejne obostrzenia.
W ostatnim czasie polskie przepisy o zamówieniach publicznych stały się przedmiotem zainteresowania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał"). Stało się to za sprawą przepisu art. 24 ust. 1 pkt 1a ustawy prawo zamówień publicznych (p.z.p.). Nakazuje on wykluczyć z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wykonawcę, z którym zamawiający – w ostatnich trzech latach przed wszczęciem tego postępowania rozwiązał, wypowiedział albo odstąpił od umowy w sprawie zamówienia publicznego, z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność.
Dodatkowo należy w takim wypadku wykazać, że wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5 proc. wartości umowy. Do wypełnienia tej przesłanki wykluczenia nie jest konieczne uzyskanie orzeczenia sądu bądź innego organu.
Automatyzm niedozwolony
W sprawie C-465/11 Forposta S.A. oraz ABC Direct Contact sp. z o.o. przeciwko Poczcie Polskiej S.A., Trybunał po raz pierwszy dokonał interpretacji unijnych przepisów o zamówieniach publicznych w związku z ustawodawstwem polskim....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta