Jak usunąć drzewa z firmowej działki
Jeśli przedsiębiorca chce wyciąć drzewa lub krzewy z zajmowanej nieruchomości, musi mieć na to zezwolenie i uiścić opłatę. Od tej zasady są wyjątki
Zasady wycinki drzew określają przepisy ustawy o ochronie przyrody. Stosuje się je zarówno do właścicieli nieruchomości, jak i do posiadaczy (użytkowników wieczystych, najemców, dzierżawców oraz pozostałych użytkowników, nawet gdy nie mają do działki tytułu prawnego).
Krok 1.
Sprawdź, czy potrzebujesz zezwolenia
Bez zgody urzędników można prowadzić w bezpośrednim sąsiedztwie drzew prace ziemne z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu budowlanego. Ważne, aby nie uszkodzić korzeni i nie doprowadzić do obumarcia drzewa, bo wtedy grozi nam wysoka kara administracyjna.
Nie potrzebujemy również występować o zezwolenie, gdy usuwamy jedynie obumarłe bądź nadłamane gałęzie, albo te części roślin, które kolidują z budynkami lub urządzeniami technicznymi. Urzędnicza zgoda nie jest też potrzebna, gdy chcemy kształtować koronę drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat bądź utrzymać formowany kształt tej korony.
Zezwolenia na wycinkę firma nie potrzebuje też m.in.:
- dla drzew owocowych (zwolnienie nie dotyczy nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz rosnących w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody na obszarach, które nie są objęte ochroną krajobrazową)
- na plantacjach drzew i krzewów,
- dla drzew i krzewów, których wiek nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta