Panorama hiszpańskiej ultraprawicy
Od weteranów wojny domowej po neofaszystów
Panorama hiszpańskiej ultraprawicy
Pokolenie rządzące obecnie Hiszpanią może być dumne z tego, że przezwyciężyło relikty frankistowskiej dyktatury, wprowadzając pluralistyczną demokrację, monarchię konstytucyjną i autonomię regionalną.
Nie oznacza to jednak, że Hiszpania ortodoksyjnych, narodowochrześcijańskich tradycji i nietolerancji odeszła bezpowrotnie wraz z odejściem Franco w 1975 roku. Co rok, pod koniec listopada, z okazji kolejnych rocznic śmierci generała, aktywizują się w tym kraju skrajnie prawicowe siły. Do frankistowskich weteranów dołączają podczas ulicznych manifestacji młodzi członkowie ugrupowań neofaszystowskich.
O niepokojącej aktywizacji skrajnej prawicy pisał ostatnio obszernie niezależny tygodnik hiszpański "Cambio 16", który przedstawił panoramę organizacji postfrankistowskich i neofaszystowskich. Ugrupowania, takie jak Awangarda Narodowo-Rewolucyjna, Bazy Autonomiczne, Trzecia Droga Solidarystyczna, Młody Naród, Cedade (Hiszpańskie Koło Przyjaciół Europy) , powstały już w Hiszpanii rządzonej przez socjalistów. Należą do nich przede wszystkim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta