Trudna sztuka reklamy
Trudna sztuka reklamy
Reklama telewizyjna oddziałuje na najszerszy krąg odbiorców. Jest komentowana i cytowana nawet w codziennych rozmowach. Nic zatem dziwnego, że stała się przedmiotem zainteresowania ustawodawcy. Regulują ją przede wszystkim ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16 kwietnia 1993 r. i o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 r. oraz dwa rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji -- o zasadach działalności reklamowej w programach radiofonii i telewizji z 20 maja 1993 r. i w sprawie zakazu sponsorowania określonych audycji i określonych sposobów sponsorowania z 31 sierpnia 1993 r.
Pierwszy ze wskazanych aktów określa podstawowe reguły dla komunikatów reklamowych pod kątem ich zgodności z zasadami lojalnej gry rynkowej. I tak w szczególności niedopuszczalna jest reklama sprzeczna z prawem, dobrymi obyczajami lub uchybiająca godności człowieka, wprowadzająca w błąd, odwołująca się do uczuć odbiorców przez wywołanie lęku lub wykorzystywanie przesądów, ingerująca w sferę prywatności oraz kryptoreklama i wykraczająca poza granice rzeczowej informacji reklama porównawcza (art. 16) . W razie emisji reklamy sprzecznej z zasadami uczciwej konkurencji po wejściu w życie nowej ustawy (9 grudnia 1993 r. ) przedsiębiorca, którego interes został w ten sposób naruszony lub zagrożony, będzie mógł w procesie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta