Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święty Kazimierz z Toronto

02 grudnia 1993 | Ekonomia | PJ

Największy polski bank za granicą

Święty Kazimierz z Toronto

Ostatnio coraz mniej słyszymy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowych-Kredytowych. W prawdzie ich rozwój nadal postępuje szybko, jednak obszarem ich działania ciągle mogą być tylko zakłady pracy. Nie oznacza to jednak, że nie ma polskich spółdzielczych organizacji finansowych działających w oparciu o inne rozwiązania. Są -- tylko, że nie w Polsce.

Krajem, gdzie tego typu spółdzielczość jest bardzo silnie rozwinięta jest Kanada. Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowe (zwane po angielsku Credit Union, po francusku zaś -- Caisse Populaire) powstawały najpierw w prowincji Quebec, po czym rozpoczęły swój "marsz na zachód" w kierunku prowincji położonej nad Pacyfikiem. I tam właśnie, w Brytyjskiej Kolumbii, znajduje się największa kanadyjska kasa, o nazwie Vancouver City Bavings i o aktywach przekraczających 3, 2 miliarda dolarów (jest to suma bilansowa, która plasowałaby tę instytucję na 4-5 miejscu listy banków w Polsce) . CU w Kanadzie powstawały w oparciu o zdefiniowanie tzw. bond of association, czyli bazy, którą miały obsługiwać. I tak, zakładano CU terytorialne (jak VCS) , obsługujące...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 130

Spis treści
Zamów abonament