Co zrobić, nie mając wroga
Sojusz północnoatlantycki -- Europa Środkowo-Wschodnia
Co zrobić, nie mając wroga
Sojusz północnoatlantycki znajduje się w kryzysie, bodajże najgłębszym od momentu powstania w 1949 r. "Der Spiegel" napisał niedawno: Gdyby NATO nie istniało, to dzisiaj nikt nie wpadłby na pomysł, żeby je wynaleźć. .. Tymczasem do uzyskania członkostwa w NATO dąży więcej państw niż kiedykolwiek w historii tego największego w świecie paktu wojskowo-politycznego. Czy nie dzieje się więc tak, iż "nowe demokracje" przydają NA-TO racji bytu, że nie będąc jego członkami, mają wpływ na zmiany dokonujące się w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, na jej przyszłą strategię?
Koncepcja "Partnerstwa dla pokoju" w założeniu jego architektów -- Amerykanów -- ma nie tylko dopomóc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa Europie Środkowo-Wschodniej, lecz także sprzyjać współpracy przy realizacji misji pokojowych uchodzących za jedno z głównych przyszłych zadań NATO. Kiedy 2 grudnia ministrowie spraw zagranicznych "16" spotkają się w Brukseli dla przedyskutowania zmian w strategii sojuszu przed szczytem przywódców (10 stycznia też w Brukseli) , będą mieli do rozwiązania nie byle jaką łamigłówkę: jakie ma być to nowe NATO, by stwarzało coraz szersze możliwości współpracy ze Wschodem. Europa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta