Ogłoszenia w prasie
Spadek stwierdzony
Ogłoszenia w prasie
Z momentem śmierci spadkodawcy jego bliscy stają się spadkobiercami z mocy ustawy lub testamentu, jeśli zmarły pozostawił swą ostatnią wolę. Jeśli jednak w skład spadku wchodzi nieruchomość, jeśli ze względu np. na liczbę spadkobierców czy rozmiary majątku konieczne będzie przeprowadzenie działu spadku -- w sądzie lub u notariusza, każdy ze spadkobierców, uprawnieni do zachowku, zapisobiercy i w ogóle każdy z zainteresowanych (np. wierzyciel spadkodawcy) może zwrócić się do sądu cywilnego o stwierdzenie nabycia spadku. Stwierdzenie nabycia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenie o jego przyjęciu.
Uzyskanie takiego postanowienia bardzo w praktyce umacnia pozycję spadkobiercy. Domniemywa się, że osoba, która uzyskała to stwierdzenie, jest spadkobiercą, a ten, kto twierdzi, że jest inaczej, musi to udowodnić. Względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do tego majątku z tytułu dziedziczenia, ale domaga się zwrotu przedmiotów, które np. oddała spadkodawcy na przechowanie z powodu wyjazdu, spadkobierca może wykonać swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia. Dla udowodnienia, że osoba, która je uzyskała, nie jest spadkobiercą lub jej udział jest inny niż stwierdzony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta