Parkingi i autostrady trzeba rozliczać w zakresie kilometrówki
Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z użytkowaniem prywatnego samochodu pracownika, poniesione w czasie podróży służbowej (w tym także opłaty za postój i za przejazdy płatnymi odcinkami dróg), pod warunkiem prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i tylko w granicach ustawowego limitu.
Tak orzekł NSA w wyroku z 7 czerwca 2013 r. (II FSK 1945/11 oraz II FSK 1946/11).
We wniosku o interpretację spółka wskazała, że jej pracownicy w ramach wykonywania powierzonych im obowiązków służbowych odbywają podróże służbowe na terenie kraju i poza jego obszarem, wykorzystując do tego celu swoje prywatne samochody osobowe. Spółka spytała, czy wydatki na opłaty za przejazd płatną autostradą oraz opłaty za parkingi będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, wynikających z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
Zdaniem spółki, wydatki te powinny zostać uwzględnione jako koszty uzyskania przychodów na zasadach ogólnych. Ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. a ustawy o CIT znajduje bowiem zastosowanie jedynie do wydatków związanych z eksploatacją samochodu, np. kosztem zużycia paliwa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta