Nowy program dla Platformy
Musimy odrzucić myślenie, którym karmiono Polki i Polaków przez ostatnie 20 lat – że niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi – pisze publicysta.
Byłoby dziwne, gdyby partia, która rządzi od sześciu lat krajem, nie przeżywała kryzysów, przesileń czy spadku poparcia społecznego. Jednak siły każdej partii i jej potencjału nie poznaje się wtedy, kiedy wszystko idzie dobrze. Siłę partii poznaje się po tym, jak potrafi przezwyciężać problemy.
Byłoby też nieroztropne, gdyby źródeł kryzysu partia szukała tylko na zewnątrz – że opozycja jest niemerytoryczna, że media nieprzyjazne, że kryzys gospodarczy. Jeśli nie wiesz, gdzie leży źródło kryzysu, najlepiej uderzyć się w swoje piersi.
Rozmowa, nie debata
Każda partia rządząca zaczyna tracić poparcie, co wiemy doskonale nie od dziś, gdy na światło dzienne wychodzą wewnętrzne utarczki. Bo obywatele zaczynają mieć poczucie, skądinąd słuszne, że władza bardziej zajmuje się sobą niż ich losem.
Dlatego dziś, gdy partie w Polsce – wszystkie zresztą partie, nie tylko Platforma – mają tak złą prasę, powinny sobie odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czym jest (ma być?) partia polityczna? Jaką rolę powinna odgrywać w wolnym społeczeństwie? I dlaczego ludzie dystansują się od partii politycznych?
Po pierwsze, partia to coś więcej niż grupa osób zasiadająca wieczorem przy wspólnym stoliku. Grupę tworzą przypadkowe osoby albo ludzie dobrani do załatwienia pragmatycznych celów. „Przyjaźń polityczna" oznacza tu tyle, by znaleźć wroga lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta