Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed przekazaniem mienia konieczna jest inwentaryzacja

17 lipca 2013 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Dla pracodawcy korzystnie jest podpisać z zatrudnionymi umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzony im majątek. Odpowiadają oni wtedy za szkodę w pełnej wysokości i na surowszych zasadach

Do pracowników, którym powierzono mienie z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się z niego (np. magazynierzy lub sprzedawcy), nie stosuje się ograniczenia odpowiedzialności za szkody w tym majątku do trzymiesięcznego wynagrodzenia. Ten limit ma bowiem zastosowanie wyłącznie w przypadku ogólnych reguł odpowiedzialności materialnej pracowników.

Co jednak ważniejsze, przy stosowaniu odpowiedzialności za powierzone mienie pracodawca nie musi dowodzić, że szkoda powstała z winy pracownika. Obowiązuje tu zasada domniemanej winy zatrudnionego. Oznacza to, że to na nim spoczywa ciężar udowodnienia istnienia lub braku winy.

Aby pracownik miał obowiązek naprawić szkodę, wystarczy więc, aby powierzyć mu mienie i aby powstała w nim szkoda. Firma nie musi wykazywać, że zapewniła mu odpowiednie warunki do sprawowania pieczy nad majątkiem. To pracownik, jeśli chce się uwolnić od odpowiedzialności, musi udowodnić, że nie miał żadnego wpływu na powstałe straty.

Wskazywał na to Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 21 listopada 2012 r. ( III APa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9589

Wydanie: 9589

Spis treści
Zamów abonament