Urząd odpowiada
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w ramach kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie
- Zakład pracy uległ likwidacji z powodu śmierci pracodawcy. Jedna z pracownic jest w 3. miesiącu ciąży. Czy w takiej sytuacji jej umowa wygaśnie?
Tak.
Przepisy dotyczące ochrony zatrudnienia nie obejmują wygaśnięcia stosunku pracy. Dochodzi do niego w ściśle określonych sytuacjach. Są one zróżnicowane i wiążą się przede wszystkim z niemożliwością kontynuowania zatrudnienia przez jedną ze stron stosunku pracy.
W przedstawionych okolicznościach nie mają zastosowania przepisy chroniące zatrudnienie kobiet w ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 § 1 kodeksu pracy). Zatem ciężarna pracownica nie może powoływać się na ochronę określoną tym przepisem, jeśli jej umowa o pracę wygaśnie wskutek śmierci pracodawcy. W tej sytuacji przysługuje jej, tak samo jak pozostałym pracownikom, których umowy wygasną, odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Odszkodowań tych byli pracownicy mogą domagać się od spadkobierców zmarłego pracodawcy.
- Pracownik jest absolwentem liceum ogólnokształcącego. Podpisaliśmy z nim terminową umowę o pracę na 3 miesiące. Czy przysługuje mu urlop wypoczynkowy, jeśli jest to jego pierwsza praca?
Tak. W roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje po raz pierwszy pracę zawodową, prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskuje z upływem każdego miesiąca pracy, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta